Jak wybrać odpowiednie przedszkole?

Wybierając przedszkole dla naszego dziecka chcemy, aby lepiej poznało ono świat, samego siebie, zdobywało nowe doświadczenia oraz uczyło się samodzielności. Przedszkole jest niezbędne w prawidłowym rozwoju dziecka, gdyż kształtuje oraz rozwija jego wyobraźnie, umysł, zdolności motoryczne oraz interpersonalne, inspiruje do podejmowania samodzielnych działań, stwarza możliwości do odkrywania świata, zrozumienia go oraz zdobywania wiedzy. W przedszkolu dziecko przygotowuje się do rozpoczęcia nauki w szkole oraz poznaje zasady którymi należy się kierować w relacjach z innymi ludźmi. Ze względu na liczne wymagania, którym przedszkole musi sprostać jego wybór stanowić może poważne wyzwanie. Znalezienie przedszkola idealnego może okazać się niemożliwe, dlatego należy zdecydować się na to, spełniające najwięcej naszych wymagań.

Jakie powinno być dobre przedszkole? Przede wszystkim bezpieczne. Wszystko co się w nim znajduje powinno być dostosowane do miejsca przeznaczonego dla dzieci- bezpieczne sale, plac zabaw oraz zabawki posiadające niezbędne atesty. Konieczne jest także odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych. Przy wyborze przedszkola warto zwrócić uwagę na lokalizację. Najlepsze jest umiejscowienie go w otoczeniu zieleni, w punkcie cichym, z dala od ruchliwej ulicy. Istotne także by znajdowało się nieopodal miejsca zamieszkania lub pracy któregoś z rodziców. Godziny jego otwarcia powinny być dostosowane do czasu pracy opiekunów dziecka. Aby dziecko chętnie spędzało czas w przedszkolu ważna jest grupa w której przebywa- nie powinna być ona zbyt duża- a także nauczyciel sprawujące opiekę nad maluchami. Musi być on osobą ciepłą, opiekuńczą, dojrzałą emocjonalnie a także stanowczą. Niezbędna jest umiejętność rozwiązywania konfliktów pojawiającej się w grupie i uczenie tej umiejętności dzieci. Powinna być to osoba kreatywna, pomysłowa, kochająca dzieci i pracę z nimi. Istotna jest także oferta edukacyjna realizowana przez przedszkole- - możliwość nauki języków obcych, muzyki, plastyki lub sportu. Dziecko oprócz zabawy i nauki potrzebuje także odpoczynku dlatego wydzielenie czasu na drzemkę lub inną formę relaksu jest niezbędne. Leżakowanie nie może stanowić obowiązku, ważne jednak by w tym czasie dziecko miało możliwość wyciszenia się. W prawidłowym rozwoju dzieci niezwykle ważna jest odpowiednia, zbilansowana dieta, uwzględniająca indywidualne wymagania, nietolerancje oraz alergie, należy także zapewnić swobodę w decydowaniu o ilości zjedzonego posiłku. Posiłki powinny być świeże, zdrowe i smaczne. Dobre przedszkole musi być otwarte na współpracę z rodzicami, ich sugestie oraz prośby, gdyż właściwy kontakt z rodzicami jest równie ważny jak ten z dziećmi.